Страници

28 август 2021

На север от Балчик


Много пъти през годините съм имала желание да посетя различни места на север от Варна, но по една или друга причина това не се е случвало до този август, когато реших да последвам сърцето си, което ме теглеше за пореден път тази година към морето и да отида за 15 дни да пообиколя Варненска и Добричка област. Така изпълних много стари мои желания. Вече писах статии в блога за моя поглед към Аладжа манастир и текето „Ак Язълъ баба”; за моят поглед към Балчик, където изкарах няколко дни, ще разкажа в отделна статия. Сега искам да разкажа за един маршрут, на който посветих два дни и който е един от най-красивите места по нашето Черноморие: тузлата на Балчик-Каварна-село Българево-залив Болата-нос Калиакра-село Св. Никола-ваканционно селище Русалка-село Камен бряг-Яйлата-село Тюленово-фара Шабла-Шабленска тузла. За този маршрут държите пътя покрай морето, не главния път Варна-Дуранкулак. Благодарение на разговорите с местни хора и на това, което прочетох, научих доста за археологията, историята, живота по тези земи.

Тузлата на Балчик е на 7 км от центъра на града, минавате покрай пристанището и продължавате на северо-изток като внимавате по пътя, защото костенурки пресичат главния път. Тузлата е курортна зона, където има болница за рехабилитация, има две лиманни езера с находища на лечебна кал и много топли минерални извори, подходящи за калолечение и балнеолечение, където могат да се правят кални бани при заболявания на опорно-двигателния апарат, половата система и др. Освен болницата има стари бунгала, гора, няколко ресторанта. Плажът е тесен и къс, със ситни камъчета, неохраняем, морето е чисто и плитко, има гледка към залива до Кранево. Ценното тук са калните езера.

Продължавате на север към Каварна покрай морето; минавате през Каварна (няма какво толкова да се разглежда) и продължавате към село Българево.

Село Българево е голямо, произвежда в този сезон дини и пъпеши-могат да се купят почти пред всяка къща, смокини. В центъра на селото има красива каменна църква св Архангел Михаил, кметството е в красива каменна сграда; на площада всяка събота от 19ч. има „Хоро на мегдана“, видях обява и за рок фестивал – атракция за гостите на многото къщи за гости. Село Българево няма излаз на море и плаж, за това гостите му явно ходят на Болата.

Местност Болата е малък залив на няколко километра от Българево, под нос Калиакра. Това е един от най-красивите, все още девствени плажове по Черноморието. Карате от селото по пътя към нос Калиакра и „като свършат перките“ (считайте, където свършат ветрогенераторите), завивате вляво (на асфалта пише Болата) по тесен (широк колкото една кола, разминаването е трудно), асфалтиран (поразбит) път, който стига долу до залива. Намирате малък, закътан залив, бистра вода, пясъчен плаж, червени скали – бонбонче, и въпреки надписа „Забранява се достъпа на хора и швартоването на плавателни съдове“ срещате десетки коли, хора; разни бусчета, ползвани като лафки. Ядосах се на всички хора, които идват да рушат девствения залив (един нахалник дори копаеше вада с лопата, за да изкара мръсната вода от буса си до морето) - според мен трябва да се сложи бариера горе на пътя и да не се допускат коли и кампингуващи в залива, да се остави достъп само за кратка разходка, за наслада както направих аз, защото заливът е прекалено малък, за да задоволи ненаситната природа на нахалния летовник.

Нос Калиакра е съвсем наблизо, има такса вход към носа и комплекса 3лв на човек. Това е място, на което очите не могат да се наситят на гледка - на простор, на шир, на изумрудено синя вода; място, от което не искаш да си тръгваш. Посреща те крепостна стена с ров от XII-XVII век, следва архитектурно-мемориален комплекс „Св Адмирал Фьодор Ушаков“, посветен на първата победа на Руския черноморски флот над турска флотилия през 1791г, в резултат на което Русия взима Крим и въпросът за освобождаването на България е поставен пред Великите сили; следват архитектурни останки - българска църква от XIV век, римска баня от IV век, жилища; ново укрепление (крепост на нос Калиакра има още от IV век пр.н.е.); има метереологична станция и военна зона, до които достъпът е забранен (така фарът остава недостъпен); следва музей, в който може да се прочете историята на мястото през хилядолетията и да се видят монети, керамика открити тук и макет на крепостта с дворец, жилища, църкви; до музея има ресторант (цените са доста високи, но пък обслужването е добро, храната е вкусна, а гледката е невероятна); на самият нос е скален параклис „Св. Николай“, който е отворен. Много ми хареса нос Калиакра, в пъти повече от нос Емине; не ми се тръгваше, исках завинаги да остана да гледам морето.

От нос Калиакра се връщате в Българево и от центъра на селото тръгвате в посока Шабла.

Следва село Свети Никола, което е много малко село, единственото забележително тук е голяма, нова църква „Св Николай“, построена на мястото на стара църква, боядисана в бяло и синьо, която посреща на входа на селото. Спрях на пътя, за да я разгледам, защото нещо ме извика; вътре свещеника и един майстор все още ремонтираха олтара, но казаха, че до края на годината ще е напълно завършена. От главния път в селото се завива надясно и се тръгва към курортно селище Русалка.


Ваканционно селище Русалка е един от малкото затворени комплекси по българското Черноморие, който много ме впечатли. Мястото е строено в края на 50-началото на 60-те години от французи и десеки години е било недостъпно за българи; почивали са само французи. Личи си, че е строено с мисъл, било е много луксозно за онези години, но се вижда, че в момента не се влагат пари, не се поддържа и всичко запада, увехтява-футболното игрище пустее, по кортовете никне трева, малките къщички изглеждат неподдържани, има няколко сгради с ресторанти и барове, някои от които са затворени (въпреки това комплексът изглеждаше пълен). Не спирайте по пътя надолу към селището и залива, наклонът е голям (някои шофьори подпират гумите с камъни, аз дори се блъснах в една кола, въпреки, че съм доста добър шофьор), долу в ниското има паркинг с цена 6лв за деня; достъпът до комплекса е ограничен, но ако помолите да разгледате и да пиете кафе, ще ви пуснат. Заливът е много красив, наистина прилича на залив за русалки, има си и малко островче, до което може да се преплува. Дано попадне на по-добри инвеститори и по-добри управители с мисъл за развитие, не само за печалба.

От Русалка се връщате към селото и продължавате към следващото село Камен бряг.

Село Камен бряг е известно с July morning и Огънчето – мястото, на което стотици хора посрещат изгрева на 1-ви юли. Огънчето е в края на селото, в началото е отбивката за Яйлата. Край Камен бряг е подходящо за катерене над дълбока вода, във времето, когато не е позволено край Тюленово.

Яйлата е национален археологически резерват на 2 км южно от Камен бряг, в началото му има голяма паркинг, където се плаща вход 3 лв на човек. Комплексът е приморска тераса с площ 300 декара, отделена от морето с 50-60 метрови скали. Тук се намира пещерен „град“ от 101 „жилища“, заселен още през V хилядолетие пр. Хр. Три некропола (фамилни гробници) от III-V век  са издълбани в скалите; има малка ранно-византийска крепост, изградена в края на V век – частично са запазени четири кули, стълби и една кула-порта. От античността са съхранени още светилище, жертвени камъни, винарни, четири вкопани гробници и др. През средновековието пещерите са използвани като манастирски комплекс, има скален параклис „Св. Св Константин и Елена“ - по стените личат прабългарски знаци-руни, кръстове и каменни икони. Има няколко информационни табели на входа на комплекса, но иначе маркировка, указателни табели по обектите липсват, мястото е обрасло, диво, дори опасно (има змии); слиза по скалите, дори долу до морето има обекти - това много ме ядоса – събират се едни пари за вход и се оставят туристите в пустошта да се оправят сами. Това, което аз видях е едно скално жилище (пещера-жилище), крепостта, винарна (обаче винарната е в земята, добре, че попитах местен човек, за да ми обясни как са мачкали гроздето). Комплексът е наистина много голям, трябва да ходите с часове (това са 300 декара).

След село Камен бряг следва село Тюленово. По пътя освен царевица, слънчогледи, плодни дръвчета могат да се видят вече и танкове за съхранение на нефт (ако се чудите какви са големите цистерни по полето) - аз мислех, че са за събиране на дъждовна вода за напояване; оказаха се за нефт, защото в района на Тюленово и Шабла има нефт.

Село Тюленово е мястото, където на 31 май 1951 е открит първия български нефт. Брегът около Тюленово е живописен; с пещери, в които археолози и спелеолози откриват много природни богатства и археологически паметници на културата – котви, оръдия, снаряжение, накити, керамика от потънали кораби край скалите. Бреговете северно и южно от Тюленово са части от Европейска екологична мрежа Натура 2000 за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна. Тук е най-популярния район за катерене над дълбока вода в България, но катеренето е забранено между 1 март и 15 юли заради размножаването на редки видове животни. Легенди обясняват името на селото с румънската кралица Мария, която пуснала на това място няколко тюлена (край главния път на селото има малка симпатична статуя на два тюлена). Много ми хареса мястото и идвах два дни до Тюленово, първият път да вечерям край скалите по залез, вторият път да пия следобедно кафе край скалите и да гледам морето.

След село Тюленово по пътя за Шабла на 6 км е фара на Шабла. Близо до фара на Шабла могат да се видят два нефтени кладенеца край пътя.


Фарът на Шабла
е най-старият фар в България; ограден е, защото е военна зона, така че може да го погледнете отдалече. Наоколо има рибарско селище и можете да хапнете риба. Аз предпочетох само да го снимам и да отида към тузлата на Шабла.

Шабленската тузла е на няколко километра от фара и на няколко километра от града; тоест между града и фара, има табели за отбивката. Там има имот на Министерски съвет, има къмпинг с голям неохраняем пясъчен плаж и изумрудено синя, чиста вода; много ресторантчета на „народни“ цени.

След Шабла до румънската граница остават Езерец, Крапец и Дуранкулак, които имат красиви, диви пясъчни плажове, подходящи за кампингуващи; няма други забележителности извън Дуранкулашкото езеро.

Този маршрут може да се направи и за един ден, ако бързате и се застоявате по-малко; аз го правих два дни, защото разглеждах бавно, наслаждавах се на гледки (навсякъде четях история и археология на мястото), говорех с местни хора и оставах да обядвам на нос Калиакра и на Шабленската тузла, да пия кафе в Русалка и да вечерям в Тюленово. Както споменах, тези места са едни от най-красивите места по българското Черноморие; богати археологически и природно и си заслужава да се видят. Снимки слагам в галерията тук.

 

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар