27 ноември 2020

La Dolce vita - италиански майстори на филмова музика

 На 26 ноември Софийската филхармония представи в зала „България“ концерта „La Dolce vita - италиански майстори на филмова музика“ с творби на Нино Рота и Енио Мориконе (любими мои композитори на филмова музика) от филмите на Федерико Фелини. Диригент на концерта беше Найден Тодоров. В програмата бяха представени сюити от филмова музика, съставени и аранжирани от Уилям Джеймс Рос и Фабио Гуриан.

Тази вечер беше тежка, защото Софийска филхармония спира работа до Коледа заради карантината. Тежко беше и заради тъжната новина, която научихме часове преди концерта – Камен Чанев, най-известният български тенор в момента, един от най-любимите на публиката, който се раздаваше на сцената, певецът заради когото задържително гледах постановките, в които участваше, е починал от Ковид. Мир на душата му! Този концерт беше в памет на Енио Мориконе, когото също загубихме тази година. Тази година е странна, на 6 март бях за последен път на опера, точно преди Софийската опера да затвори врати за два месеца, сега присъствах на последен концерт на Софийската филхармония преди да затвори за месец.

Но това е животът – радостни и тъжни моменти, трудности и лекота, хармония и хаос; както казваше майката на Форест Гъмп в едноименния филм: животът е като кутия с шоколадови бонбони, никога не знаеш какъв ще ти се падне!


Концертът „La Dolce vita - италиански майстори на филмова музика“ започна с валс на Нино Рота от „Амаркорд“ и веднага ми се прииска да затанцувам валс, пренесох се в дворцовите салони от края на 19 век; продължи с музиката на Стелвио Чиприани от „Венецианска загадка“ и се пренесох мислено по улиците на Венеция, където с
определен човек се разхождахме и откривахме града; последва Енио Мориконе с музиката от филма „Cinema Paradiso“ (този саундтрак ми е любим, а и съм гледала филма в Италия), и с “Your love” от филма Имало едно време на Запад/Once upon a time in the west”; после се върнахме отново на Нино Рота с Прощален валс от филма „Гепардът“, който ме пренесе в Сицилия и романа „Гепардът“; и пак музика на Енио Мориконе - „Срещата“. В следващият момент последва музика на непознат за мен до сега композитор Армандо Тровайоли сюита, наречена „Ухание в мрака“ от филма “Profumo di donna”, която ме разплака, защото ме пренесе при човека, в когото съм влюбена; жалко, че самата сюита не е достъпна онлайн, има само музиката, която е аранжирана. Последва Нино Рота с не толкова драматичните сюити „Жулиета и духове“ и „Осем и половина“. След него пак чухме непознат за мен до сега композитор – Луис Бакол със сюита от „Пощальонът“ (много красива музика). После Найден Тодоров посвети следващото изпълнение на Камен Чанев – „Обоят на Габриел“ от филма „Мисията“,  музика, която е от най-любимите ми филмови (естествено Мориконе) и винаги ме кара да настръхвам. Концертът завърши със сюита по музиката на Нино Рота от филма „Сладък живот“.

Толкова бързо отлетя времето, не ми се искаше да свършва, а явно също и на останалите зрители, които дълго аплодираха оркестър и диригент; през толкова емоции преминахме – и тъжни, и радостни, както обичам да казвам – празник за душата! Ще очаквам с нетърпение и по-разширеният вариант на тази програма в по-добри времена.

23 ноември 2020

Ароматерапия


"Медицината е изкуството да се подражава на лечебното въздействие на природата" Хипократ

 

Вегетарианският начин на хранене е моят начин повече от 22 години, познавам и съм прилагала лечебното гладуване по системата на Лидия Ковачева; стремя се да спазвам природосъобразен начин на живот, през последните две години и половина йога е част от живота ми, а напоследък и ароматерапията, за която искам да разкажа по-долу.

Ароматерапията е метод за профилактика и лечение с прилагане на натурални етерични масла, като се цели възстановяване на хармонията на душата и тялото.

Използването на натурални етерични масла и билколечението започват в дълбока древност, преди няколко хиляди години в страни като Египет, Персия, Индия, Китай. Клеопатра е първата известна жена прилагаща етерични масла за разкрасяване и съблазняване (като афродизиак); в религиозни церемонии; в грижа за кожата, ароматни вани, дезинфекция на въздуха, като добавка към храна и вино, за масаж. От Изтока идва използването на етеричните масла като предразполагащи към покой, размисъл и медитация. Етеричните масла са били символ на богатство през вековете, поднасяни са като ценни дарове, а тайните на получаването и прилагането им са били известни само на избрани хора. В по-ново време, в началото на 20 век, френският химик Рене Морис Гатефос започва да изучава свойствата на масло лавандула след изгаряне и резултатите излага в книга „Ароматерапия“, от където тръгва термина Ароматерапия.

От научна гледна точка натуралните етерични масла са многокомпонентни органични съединения, произвеждани от етеричномаслени растения. Днес са известни около 200 различни етерични масла, като съставът име е много сложен, със стотици активни вещества и е невъзможно да бъдат напълно копирани по химичен, синтетичен път. За това синтетичните масла (натурализираните) нямат биологичните свойства на натуралните етерични масла и могат да се използват безопасно само в парфюмерийното производство. Производството на натурални етерични масла е скъпо и трудоемко заради суровината, а на синтетичните е евтино. Етеричните масла са течности с характерен вкус и мирис, не са мазни при изпарение при стайна температура за разлика от растителните масла, за това не оставят мазни петна; по-леки са от водата и не се разтварят в нея, за това при вътрешен прием трябва да се вземат с емулгатор; окисляват се под действие на светлина и въздух и изискват специални условия на съхранение, имат широк спектър на биологична активност (натурални антибиотици, които убиват вируси и бактерии, действат противовъзпалително и антисептично, влияят положително на нервната система, на емоциите и психичното здраве, възстановяват кожата и косата, репеленти и афродизиаци са, стимулират имунната система и т.н). Съществена роля за ефикасността и безопасността на етеричните масла има дозата. Едно масло може да бъде използвано при няколко проблема, и в същото време за лечението на конкретно заболяване могат да се използват няколко масла. Важно е да се подбере конкретна комбинация, конкретното приложение и конкретната доза за всеки отделен човек.

Ето няколко практични правила: не използвайте неразредено етерично масло върху кожата и лигавиците, освен ако не е лавандула, чаено дърво и масло "33 алпийски билки", а разреждайте в базово масло; не превишавайте допустимите дози; направете тест за алергия за всяко масло, което ще използвате; маслата се пазят в малки стъклени разфасовки затворени, на тъмно, не в хладилник; при бременност, епилепсия и деца етеричните масла се ползват с по-голямо внимание и ограничения (в по-ниски дози). Натуралните етерични масла могат да се прилагат по много начини: аромалампа или аромадифузер, инхалация, ароматни вани, компреси, разтривки, масаж; вътрешният прием на масла е след консултация с лекар или ароматерапевт, като курсът не трябва да превишава 3 седмици, след което се прави почивка; ползват се и за обогатяване на козметични средства (кремове и шампоани) и др. За мен натуралните етерични масла са като меда - ценни, природни биологичноактивни средства, които могат да помогнат за профилактика и лечение на много физични и психични състояния вместо лекарства и синтетични средства, като профилактиката е особено важна.

Ако искате да научите повече за прилагането на натурални етерични масла за профилактика и лечение, както и да споделяте опит, можете да посетите страницата във Фейсбук „Ароматерапия с Мария, група за холистично здраве“, където консултант ще е доц. др. Анна Драганова, специалист по Вътрешни болести и Авиационна медицина.